تاریخچه باربری

تاریخچه باربری چطور شکل گرفته و به حالت امروزی درآمده است؟ صنایع حمل و نقل نیز مثل هر صنعت دیگری از ابتدا به این شکل نبوده و همواره در حال تغییر بوده است. برخی افراد علاقمند هستند تا درباره تاریخچه این صنعت بدانند و اطلاعات کسب کنند. رشد و پیشرفت صنعت حمل و نقل با توسعه جاده‌­ها و راه­‌ها بیشتر شد. در ادامه قصد داریم به­‌طور مفصل درباره تاریخچه باربری در کشور ایران صحبت کنیم.
تاریخچه باربری
باربری آسوده بار » مقالات » تاریخچه باربری

فهرست مطالب

تاریخچه باربری در کشور ایران

تاریخچه باربری در کشور ایران به شکل امروزی نبود. شاید بتوان گفت تاریخچه این صنعت حتی به پیش از وجود وسایل نقلیه بازمی­گردد. نمی­توان به­‌طور دقیق تاریخی برای آغاز حمل و نقل بیان کرد؛ اما از زمانی که انسان از حیوانات برای جابجایی وسایل خود کمک گرفت، حمل و نقل و حمل بار شکل گرفت.

حمل بار ابتدا به وسیله قاطر و اسب انجام می­شد. در دوران برده­‌داری نیز از کارگران و برده­‌ها برای این کار استفاده می­شد که در ایران کمتر رایج بوده است. حمل و نقلی که ما امروز می­شناسیم، از زمان سفرهای دریایی و ساخت قایق و کشتی پدید آمد. در واقع با ساخت قایق و کشتی، افراد بارهای خود را از مسیر دریا جابجا می‌کردند.

امروزه شرکت های باربری بیشترین درخواست‌­های حمل بار کشور را تشکیل می­دهد. هرچه جاده، اتوبان، خطوط ریلی و راه­ها گسترش پیدا کردند، حمل بار نیز بیشتر پیشرفت کرد. با رخ دادن انقلاب صنعتی، اختراع ماشین‌­آلات مختلف و پدید آمدن مفهوم اسب بخار، حمل و نقل آغاز شد. البته حمل و نقل محدود به جاده نبود و با مسیرهای ریلی و مسیرهای دریایی و هوایی نیز صورت گرفت. ایران کشوری بود که از زمان باستانی مفهوم حمل و نقل و حمل بار را پدید آورد. اثبات این قضیه جاده ابریشم است.

تاریخچه باربری در کشور ایران

تاریخچه باربری در دوران هخامنشی

دوران هخامنشی از هر نظر بهترین دوران تاریخی ایران محسوب می­شود؛ اما مهمترین آن، نقطه عطف حمل و نقل و حمل بار است. عوامل و اتفاقات زیادی در این دوران طلایی دست به دست هم دادند تا صنعت حمل و نقل دچار شکوفایی شد. این عوامل را در زیر معرفی می­کنیم.

توسعه و آسان شدن حمل و نقل

با ساخت ابزارآلات گوناگون و فناوری­‌های جدید در این دوران، حمل و نقل بهبود پیدا کرد. حمل بار در دوران حاکمان قبلی سخت بود و ما مفهوم امروزی حمل بار را مدیون حاکمیت هخامنش هستیم.

بیشترشدن ارتباط­های بازرگانی و تجاری

یکی از عواملی که باعث رشد صنعت حمل و نقل در دوران طلایی هخامنشی شد، رشد ارتباط­‌های تجاری و بازرگانی بود. همانطور که می­دانید، قلمرو کشور ایران در دوره هخامنشی وسیع بوده و نیاز به توسعه حمل و نقل در آن احساس می­شد. به همین دلیل هخامنش تصمیم گرفت تا ارتباطات خود را توسعه داده و رفت و آمد را نیز آسان­‌تر کند. این عامل خود باعث توسعه صنعت حمل و نقل و حمل بار شد. تاریخچه باربری که ایران دارد به زمان‌هایی بسیار دور برمی‌گردد و در آن زمان بسیاری از اسباب و وسایل حمل و نقل محدود به چهارپایان می‌شد.

گسترش یافتن جاده و راه

شهرنشینی یکی دیگر از مواردی بود که در دوران هخامنشی بیشتر شد. با بیشتر شدن شهرنشینی، نیاز به بیشترشدن جاده­ها و راه­ها و بهبود آن­ها، بیش از پیش احساس شد. پس از افزایش و بهبود راه­ها و مسیرها، آمار حمل و نقل نیز صعودی شد و در تاریخچه باربری تاثیر گذاشت؛ همچنین بالا بودن امنیت مسیرها سبب شد تا تاجران و بازرگانان بیشتر به تجارت با ایران علاقمند شوند.

صنعت حمل بار امروزی

بعد از مطالعه تاریخچه باربری باید به بررسی حمل بار در دنیای امروز بپردازیم. دنیای امروز سراسر از ماشین‌آلات، ابزارها، فناوری‌­های نوین و صنایع مختلف تشکیل شده است. ترکیب همه این موارد با هم، باعث شده تا حمل بار آسان­تر و سریع­تر از قبل انجام شود. وجود بسیاری از شرکت­‌های حمل بار، به ما این امکان را می­دهد تا حمل و نقل را به آسانی انجام دهیم.

انواع مسیرهای دریایی، زمینی، هوایی و ریلی به ما این امکان را می­دهند تا به هر نقطه از دنیا، بار ارسال کنیم. البته عمده­ترین حمل بار در دنیا به شکل حمل بار زمینی انجام می­شود. در زیر به توصیف معایب و مزایای هر کدام از انواع حمل بار پرداخته­ایم.

صنعت حمل بار امروزی

حمل بار زمینی

حمل باز زمینی در تاریخچه باربری ایران جای ثابتی را دارد. همانطور که گفتیم حمل بار زمینی از محبوب­ترین و عمده­ترین انواع حمل بار محسوب می­شود. بیشتر شرکت‌هایی که در زمینه حمل بار فعالیت دارند، به صورت زمینی حمل بار انجام می­دهند. این شرکت­ها تمام کارها را از بسته­بندی و جمع­آوری تا حمل و تحویل بر عهده می­گیرند. از مزایای این نوع حمل بار می­توان به امنیت، سرعت و قابل دسترس بودن اشاره کرد.

حمل بار دریایی

حمل بار دریایی یکی از انواع حمل و نقل وسایل و بار است که کمتر مورد توجه افراد قرار می­گیرد. شرکت­هایی که در این زمینه فعالیت دارند، با شرکت­های حمل بار زمینی فرق دارند. تاریخچه باربری در این نوع حمل بار متفاوت از نوع زمینی است. از معایب این نوع حمل بار می­توان کندی و هزینه بالا را نام برد. از این نوع حمل بار معمولا برای حمل بارهای ترانزیت، تجاری، بازرگانی، صادرات، واردات و کالاهای خاص استفاده می­شود.

حمل بار هوایی

حمل بار هوایی معمولا با سایر روش­های حمل بار تفاوت دارد. این نوع حمل بار سریع بوده اما گران است. از این حمل بار برای مواقع ضروری یا کالاهای لوکس و فواصل طولانی استفاده می­شود.

حمل بار ریلی

تاریخچه باربری ریلی نیز داستان­هایی برای گفتن دارد. این نوع حمل بار با قطار انجام شده و در همه کشورها انجام می­شود. معمولا قطارهای باری با قطارهای مسافربری تفاوت دارند. حمل بار ریلی از حمل بار هوایی کندتر؛ اما ارزان­تر است.

حمل و نقل بار

کلام آخر درباره تاریخچه باربری

تاریخچه باربری قدمتی طولانی دارد و در ایران نیز داستان­های خود را دارد. نمی­توان عدد دقیقی برای زمان آغاز این صنعت بیان کرد؛ اما می­توان زمان پیدایش آن را به دوران حکومت هخامنشی نسبت داد. از آن زمان تا به الان، این صنعت دچار دگرگونی­های مختلفی شده است.

با گسترش راه­ها، تجارت­ها، بازرگانی و… این صنعت نیز دستخوش پیشرفت شده است. تیم ما همواره می­کوشد تا مشتریان را راضی نگه دارد. حمل بار خود را به ما بسپارید تا در زمانی کوتاه، بدون کمترین آسیب بار و اثاثیه خود را تحویل بگیرید. اگر شما هم درباره تاریخچه باربری ایران اطلاعاتی را دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری محتوا
Twitter
Pinterest
Reddit
Telegram
Facebook
WhatsApp
تماس مستقیم : ۰۲۱۸۸۳۷۴۹۶۸