اصطلاحات باربری

امروزه در هر حرفه‌ای اصطلاحاتی وجود دارد که فعالان در آن کسب‌وکار باید آشنایی کاملا از آنها داشته باشند. در آسوده بار هم ما شاهد اصطلاحات باربری هستیم که هر کدام به حوزه‌ای خاص منتهی می‌شوند. برخی اصطلاحات مربوط به انواع بار و برخی دیگر شرایط و لوازم مورد نیاز برای اسباب کشی هستند. در بین کارگران و نیروهای فعال در حمل‌و‌نقل اصطلاحاتی رایج است که به آنها کمک می‌کند تا تسلط خوبی در کار خود داشته باشند. در این مقاله شما را با انواع اصطلاحات حوزه حمل و نقل و کارایی آنها آشنا می‌کنیم و سعی داریم تا اطلاعات شما را در این عرصه افزایش دهیم.
اصطلاحات باربری
باربری آسوده بار » مقالات » اصطلاحات باربری

فهرست مطالب

آشنایی با مهم‌ترین اصطلاحات باربری

هر حوزه کاری اصطلاحات مخصوص به خود را دارد که حوزه حمل و نقل هم از این موارد مستثنی نیست و ما می‌خوایهم با شناختن اصطلاحات این حوزه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. فرایند حمل اثاثیه منزل به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل شرکت باربری با اصطلاحات متفاوتی روبرو است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • بار سبک: اصطلاحات باربری در زمینه انواع بار ابتدا شامل بارهای سبک می‌شود که فرد می‌تواند به تنهایی آنها را جابجا کند و نیازی به کمک دیگران ندارد. جعبه‌های کوچک، چمدان، کارتن، میزعسلی، صندلی و … از این دسته هستند. در زمان حمل‌ونقل پرسنل مدام این کلمات را تکرار می‌کنند و جز اصطلاحات کاملا رایج در این خصوص است‌ .
  • بار نیمه سنگین: اصلاح دیگری که در حوزه حمل و نقل زیاد استفاده می‌شود بارنیمه سنگین است. دو نفر می‌توانند به راحتی این بارها را جابجا کنند. آینه‌های بزرگ، فرش و قالی، کمد، شیشه‌های بزرگ، جاکفشی و … از این دسته هستند که در فرآیند حمل و نقل توسط افراد مدام تکرار می‌شوند.
  • بار خیلی سنگین: این اصطلاح دیگری است که در حمل بار زیاد به به گوش می‌رسد. این کلمه در اصطلاحات باربری گنجانده شده چون برای بارهای خیلی سنگینی استفاده می‌شود. این بارها بیشتر شامل تخت‌خواب، یخچال، گاز، لباسشویی و سایر لوازم سنگین است که باید توسط ۲ نفر متخصص در حوزه اثاث کشی جابجا شود.

بارهای متعارف و غیر متعارف هم جز اصلاحاتی هستند که در حوزه باربری به کار می‌روند‌. در واقع بار متعارف همان باری است که کارگر از نظر وزن و حجم مشکلی با جابجا کردن آن ندارد. در اصطلاحات باربری کلمه بار نامتعارف هم به گوش می رسد و شامل بارهایی است که یک فرد به تنهایی نمی‌تواند آن را جابجا کند و حمل و نقل آن می‌تواند با خطراتی همراه باشد.

آیا لوازم بسته‌بندی جز اصطلاحات باربری هستند؟

لوازمی که برای بسته‌بندی بار مورد استفاده قرار می‌گیرند از اصطلاحات باربری هستند که شما مدام آنها را تکرار می‌کنید. این اصلاحات پرکاربرد عبارتند از:

  • بارگیر: جز اولین اصطلاحاتی است که به گوش می‌رسد. بارگیری در واقع قسمت عقب خودرو کامیون و وانت است که برای حمل بار طراحی شده و می‌توان لوازم را با چیدمانی درست داخل آن قرار داد.
  • کارتن اسباب‌کشی: در شرکت های حمل و نقل بخصوص آسوده بار، کارتن‌هایی که برای اسباب‌کشی استفاده می‌شود کاملا ضخیم و چند لایه هستند؛ به همین دلیل در فرآیند حمل و نقل دچار افت کیفیت نمی‌شوند. چون کارتن جز لوازم مهم در بسته‌بندی است به عنوان اصطلاحات پر کاربرد در باربری معرفی می‌شود.
  • نایلون حبابدار: در اصطلاحات باربری این نایلون بیشترین سطح مصرف را دارد. این نایلون به صورت ضربه‌گیر عمل کرده و برای جابجایی اشیاء خیلی و شکستنی یک انتخاب عالی است.
  • چسب: کلمه چسب و چسب‌زدن هم از اصطلاحات رایج در باربری است چون برای بسته‌بندی به وفور استفاده می‌شود. چسب‌نواری پهن برای بستن درب کارتن بهترین انتخاب است و به عنوان یکی از اصطلاحات باربری مهم معرفی می‌شود.
  • فوم: اصطلاح دیگری است که برای بسته‌بندی لوازم شکستنی قبل از جابجایی استفاده می‌شود. امروزه همه با این اصطلاحات رایج آشنایی دارند و دیکر کلمه‌ای مجهول و ناشناخته نیست.

کارتن های بسته بندی

چرا بارنامه جز اصطلاحات مهم در باربری است؟

در جابجایی های برون شهری که توسط شرکت های باربری تهران به شهرستان انجام می‌شود، کلمه‌ای که مدام توسط افراد تکرار می‌شود نام بارنامه است. بارنامه از آن جهت در اصطلاحات باربری اهمیت زیادی دارد که یک سند رسمی و حقوقی است و افراد به کمک آن می‌توانند حمل و نقل را انجام دهند. این مجوز به باربر این امکان را می‌دهد تا بار را با حجم و وزن خاص به مقصد برساند. اگر در فرآیند حمل و نقل برای بار مشکلی ایجاد شود صاحب بار می‌تواند طبق بارنامه از حامل بار و شرکت حمل و نقل شکایت کند. به دلیل اهمیت بالایی که لین سند یا مجوز دارد آن را به عنوان یکی از مهمترین اصطلاحات باربری معرفی کرده‌اند.

با بارنامه مسئولیت افراد دو چندان می‌شود چون وظیفه دارند بار را در ایمنی بالا و بدون کوچکترین مشکلی جابجا کنند. اصطلاح بارنامه بین تمام افرادی که در این سیستم در حال فعالیت هستند، رد و بدل می‌شوند؛ چون از طریق آن می‌توانند اطلاع کافی از نوع بار و همچنین وزن و حجم آن داشته باشند و مبدا تا مقصد را به راحتی طی کنند. افرادی که با این اصطلاح آشنایی دارند می‌توانند اطلاعات خوبی را هم در اختیار افراد تازه وارد قرار دهند. پس شناخت اصطلاحات باربری می‌تواند در پیشرفت کار تاثیر بسزایی داشته باشد.

اصطلاح خودرو اتوبار در باربری چیست؟

در اصطلاحات باربری ما شاهد کلمات مختلفی هستیم که به عنوان مثال در مراحل حمل اثاثیه منزل به گوش می‌رسند. اصطلاحی که بعد از کمپانی حمل و نقل به گوش می‌رسد خودرو اتوبار است که به همراه خود کلماتی چون بارگیر و خدمتکار را به دنبال دارد. خودرو اتوبار در واقع همان خودرویی است که برای اتوبار و حمل و نقل طراحی شده است. در اصطلاحات اثاث کشی برای خودرو اتوبار نام خودروهای سبک، نیمه سنگین و خیلی سنگین به گوش می‌رسد که هر کدام کارایی مختص به خود را دارند و باید به درستی انتخاب شوند.

برای حمل مرسوله به شهرستان همیشه خودروهایی چون کامیون‌های مسقف و غیر مسقف و خاور و تریلی انتخاب می‌شوند. این کلمات بین افرادی که در پروسه جابجایی در حال فعالیت هستند تکرار می‌شود. برای شرکت‌های داخلی بیشتر وانت، وانت پراید، وانت مزدا و .‌‌.. انتخاب می‌شوند. این “اصطلاحات باربری” برای افرادی که چندین سال سابقه دارند نام آشنا بوده اما برای افراد تازه وارد کمی ناشناخته است که به مرور زمان و با تکرار مداوم می‌توانند آنها را یاد بگیرند. خودرو اتوبار در بخش عقب خود یک محفظه جداگانه برای بارگیری دارد و کارگر و خدمتکار اتوبار کار بار زدن لوازم را انجام می‌دهد.

کامیونت های باربری

سخن پایانی درباره اصطلاحات باربری

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را با اصطلاحات باربری آشنا کنیم که این می‌تواند در پیشرفت کسب و کار شما تاثیر بسزایی داشته باشد. شناخت این اصطلاحات برای کارگران و پرسنل فعال در این حرفه مزیت‌های زیادی به همراه دارد و باعث می شود تا با تسلط بالا کار خود را ادامه دهند. گذشت زمان و تکرار مداوم این اصطلاحات باعث می‌شود تا فرد به سرعت آنها را فرا بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری محتوا
Twitter
Pinterest
Reddit
Telegram
Facebook
WhatsApp
تماس مستقیم : ۰۲۱۸۸۳۷۴۹۶۸